środa, 7 sierpnia 2013

Król giełdy

Warren Edward Buffett

Urodził się 30 sierpnia 1930 w Omaha, stanie Nebraska. Powtarzam się, ale zachodzi u najbogatszych pewna zależność. Większość, albo jak nie wszyscy mają "geny" do zarabiania pieniędzy.

Warren jest tylko kolejnym dowodem na tą tezę. Ojciec, Howard pracował jako makler giełdowy i służył jako kongresman USA. Buffett demonstrował talent do spraw finansowych i biznesowych we wczesnym dzieciństwie. Przyjaciele i znajomi mówili, że młody chłopak był matematycznym geniuszem i był w stanie dodawać duże liczby w myślach.

Warren, gdy był dzieckiem często odwiedzał ojca w pracy. Jako sześciolatek kupował sześciopaki coca-coli po 25 centów, rozdzielał je i sprzedawał każdą butelkę za 5 centów. W wieku 11 lat pierwszy raz zainwestował. Kupił trzy akcje Cities Service Preferred za 38 dolarów za akcję. Kurs szybko spadł do 27 dolarów, ale Buffett trzymał akcje wytrwale, aż do osiągnięcia 40 dolarów. Sprzedał swoje udziały z niewielkim zyskiem, ale pożałował decyzji, gdyż kurs wystrzelił do prawie 200 dolarów za akcję. To była bardzo dobra lekcja cierpliwości (raczej niecierpliwości) dla małego Warrena.

W wieku 13 lat, Buffett roznosił gazety. W ten sposób zarabiał 175 dolarów misięcznie. Następnie razem z kolegą ze szkoły kupili używaną maszynę tzw. "jednoręki bandyta" za 25 dolarów. Ustawili ją u miejscowego fryzjera. W ciągu kilku miesięcy maszyna dała takie zyski, że młodzi chłopcy dokupili jeszcze dwa automaty. Firmę sprzedali za 1200 dolarów. W wieku 14 lat Buffett kupił 40 akrową działkę w Nebrasce, którą wydzierżawił.

W 1956 roku, tuż po ukończeniu studiów, założył przedsiębiorstwo w jego rodzinnym Omaha. Jego sukcesy inwestycyjne, szczególnie w zakup niedowartościowanych spółek, których akcje wkrótce zaczęły rosnąć, sprawiło, że bardzo się wzbogacił i zyskał przydomek "wyroczni Omaha".

Wartość przedsiębiorstw Warrena szacuje się m.in. za pomocą metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych. Swoje ogromne pieniądze zarobił między innymi na nabyciu dużego pakietu akcji Coca-Coli.

Dzisiaj Buffett jest większościowym udziałowcem wartej 74,4 miliarda dol. kompanii ubezpieczeniowej i inwestycyjnej Berkshire Hathaway. Za jej pośrednictwem kontroluje m.in. 12,1% American Express, 8,3% Coca-Coli, 18,1% The Washington Post Company, 9,5% koncernu Gillette (część grupy Procter & Gamble) i inne pakiety udziałów w wielu korporacjach notowanych na New York Stock Exchange.

Ciekawostką jest, że Warren Buffett to jedyny człowiek z czołówki najbogatszych ludzi, którzy swój majątek zawdzięczają giełdzie papierów wartościowych. Jego inwestycje przyniosły mu fortunę zarówno dzięki jego wiedzy specjalistycznej jak i zasadom, które Buffett przedkłada nawet ponad wykształcenie ekonomiczne.


8 nawyków inwestycyjnych według Warrena Buffetta

1. Inwestuj w to, co rozumiesz

Zawsze

Staraj się inwestować tylko w to co rozumiesz. Nie oznacza to wcale, że musisz skończyć studia z zakresu finansów czy ekonomii aby moc inwestować. Postaraj się zrozumieć naturę rynków, w które będziesz inwestować. Musisz je znać i rozumieć zanim włożysz w nie pieniądze.

Nigdy

Nie zapominaj, że zrozumienie Twojej inwestycji to warunek wstepny do osiągnięcia sukcesu. Ludzie rzadko zdają sobie sprawę z tego, że okazje inwestycyjne nadażają się tylko w tej dziedzinie, którą rozumieją.


2. Ułoż plan inwestycyjny
Kluczową kwestią dla inwestora jest ułożenie planu, któremu będzie mogł sprostać.

Zawsze

Staraj się ułożyć swoje własne zasady inwestycyjne, które odpowiadają Tobie oraz Twoim celom.

Nigdy

Nie inwestuj bez planu. Nie używaj także systemów innych bez należytej analizy ich poprawności. Musisz mieć swoje zasady inwestycyjne i się ich trzymać.


3. Analizuj i testuj strategie. "
Jeśli jestem zainteresowany jakąś spółką potrafię kupić 100 akcji każdej firmy konkurencyjnej, aby wejść w posiadanie ich rocznych raportów." - Warren Buffett

Zawsze

Testuj i rozwijaj najlepsze strategie, aby zbadać ich długoterminową opłacalność. Zanim zaczniesz je wykkorzystywać w praktyce powinieneś również je w pełni rozumieć.

Nigdy

Nie graj bez systemu i zrozumienia. Gdy ktoś tak robi jego strategia nie przyniesie korzyści, a on wybierze inną, która również nie będzie działała.


4. Chroń zainwestowany kapitał
Jeśli nie postawisz, nie wygrasz. Jeśli stracisz wszystkie pieniądze, nie postawisz.

Zawsze

Stawiaj na pierwszym miejscu na przetrwanie. Jeśli będziesz chronił swój kapitał i uczynisz z tego swoją najważniejszą regułę będziesz mogł dysponował środkami wystarczająco długo, aby móc wykorzystać okazje jakie się nadażają.

Nigdy

Nie stawiaj sobie jako celu "zarobienia dużych pieniądzy". W rezultacie stracisz panowanie nad zainwestowanym kapitałem.

5. Podążaj za swoim planem inwestycyjnym

"Najważniejszym dla mnie to być lojalnym w stosunku do mojego systemu. Kiedy tego nie robię ... popełniam błąd."

Zawsze

Trzymaj się zasad swojego systemu i bądź zdyscyplinowany. Nie da się uniknąć tego, że niektóre inwestycje będą przynosiły straty. Jako inwestor musisz być świadomy, że czasem korekta dotyka nawet najlepsze systemy.

Nigdy

Nie łam zasad swojego planu inwestycyjnego z powodu emocji lub braku dyscypliny.

6. Ucz się na błędach

Nauka powinna płynąć z błędów, nie z sukcesów.

Zawsze

Traktuj błędy jako okazję do poprawy swojej strategii inwestycyjnej i nigdy nie popełniaj tych samych błędów dwa razy. Inwestor nigdy nie przestaje się uczyć.

Nigdy

Nie obwiniaj, nie usprawiedliwiaj i nie kryj się za wymówkami, że Twoja strategia jest najlepsza, a porażka jest kwestią przypadku. Postaraj się wykryć popełnione błędy i udoskonalić swój plan inwestycyjny.

7. Nie rozmawiaj z ludźmi o tym, co robisz

"Mój pomysł na inwestowanie zbiorowe to inwestowanie przed lustrem." - Warren Buffett.

Zawsze

Nie interesuj się tym, co robią inni. Nie przejmuj się tym, co inni myślą o Twoich inwestycjach.

Nigdy n
ie wypytuj innych o ich opinie i nie staraj się znajdywać "pewniaków".

8. Bądź inwestorem z dużą awersją do ryzyka

Zawsze

Wierz że ryzykiem da się zarządzać i zawsze bądź przygotowany na szybką ucieczkę z inwestycji.

Nigdy

Nie myśl, że wielkie zyski mogą być osiągnięte tylko poprzez ryzykowne inwestycje.



2 komentarze:

  1. Fajny artykuł, ale literówka w słowie Omacha razi w oczy :). OMAHA - to poprawna pisownia.

    A swoją drogą wszystkim, którzy interesują się finansami polecam poczytanie biografii Warrena i Sorosa. Bardzo, bardzo ciekawe życiorysy :)

    OdpowiedzUsuń